Digitalizacja zbiorów trwa, w wielu instytucjach praca wre. Po zaspokojeniu pierwszych potrzeb jak zaopatrzenie w nowe technologie: komputery, skanery itp nadchodzi w końcu czas na postawienie sobie pytania co dalej? Co zrobić ze zdigitalizowanymi zbiorami, jak zbudować kolekcję cyfrową, jak nią zarządzać? Czy wiedza doświadczonych muzealników, opiekujących się swoimi skarbami może mieć przełożenie na pracę z ich zdigitalizowanymi wizerunkami?
W odpowiedzi na te pytania postanowiliśmy zaprosić Marię Świerzewską-Franczak – koordynatorkę projektu “Otwarta Zachęta” do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Galeria Narodowa Zachęta, jako jedna z pierwszych, tak otwarcie podeszła do swoich zbiorów. Co było i jest o tyle trudne, że w przypadku sztuki nowoczesnej i najnowszej kwestie prawnoautorskie są najbardziej delikatne. Maria podczas seminarium opowie o przyczynach, dla których publiczna instytucja kultury decyduje się na otwieranie, o plusach, minusach, przeszkodach i sztuce negocjacji, a także o tym dlaczego jest to bardziej proces niż projekt.
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli instytucji kultury, którzy są w trakcie lub planują budowę własnych kolekcji w Internecie.
Serdecznie zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej w dniu 16. kwietnia 2015 roku, g. 11-16, sala 108; ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: karina.rojek@ikm.gda.pl.
Strateg i ekspert z zakresu komunikacji marek i social media, mówca i trener biznesu. Wierzy, że wszystko jest połączone, wszystko ma znaczenie, dlatego pomagam firmom i osobom tworzyć skuteczną komunikację spójną z wartościami i potrzebami ich klientów. Ponad siedem temu założył agencję Option 360 Agency,…
Psycholog z doświadczeniem w obszarze biznesu i edukacji. Ukończył specjalizację kliniczną i zdrowia USWPS. Autor koncepcji, ćwiczeń oraz rozwiązań do nauki przedsiębiorczości dla młodzieży i dorosłych. Project Manager w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER – koordynuje i współpracuje przy małych i międzynarodowych wydarzeniach. Współtworzył pakiety do…
Projektant informacji wizualnej. Członek interdyscyplinarnego zespołu Medialabu Katowice i asystent w Pracowni Informacji Wizualnej ASP w Katowicach. Projektuje statyczne i interaktywne wykresy, a także książki i publikacje. Pracując w Medialabie Katowice współtworzył m. in. projekty Kultura w danych i Apetyt na radykalną zmianę. Prowadzący szkolenie…
Prawnik, szkoleniowiec, aktywista organizacji pozarządowych, koordynator projektów. W przeszłości redaktor naczelny portalu demagog.org.pl i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Demagog. Były koordynator projektu Akademia Fact-Checkingu. Obecnie koordynator projektów edukacyjnych w Fundacji Centrum Solidarności i ekspert ds. fake newsów Fundacji INDID. Dla Akademii Nowych Mediów poprowadzi dwa warsztaty dla uczniów…
Entuzjasta muzyki i automatyzacji nudnych czynności. Uwielbia tworzyć proste rozwiązania na codzienne ludzkie problemy. Chętnie dzieli się wiedzą pisząc artykuły i prowadząc kursy. W branży IT od ponad dekady. Związany z trójmiejskim Hackerspace’m. Rzadko bez okularów przeciwsłonecznych, nigdy bez słuchawek. Dla nas poprowadzi warsztat z przygotowywania…
Ekspertka PR, zarządza komunikacją on-line i off-line w trudnych, kryzysogennych branżach. Realizuje projekty zarówno przygotowując firmy do potencjalnych kryzysów, jak i gasząc już istniejące. Doradza firmom i osobom prywatnym z różnych branż, przeprowadza audyty kryzysowe z analizą ryzyka i rekomendacjami dotyczącymi rozwiazywania problemów oraz usuwania…
Praktyk public relations z ponad 20-letnim doświadczeniem pracy na wielu frontach komunikacyjnych batalii, ekspert w zakresie komunikacji kryzysowej, kluczowy doradca w tym obszarze czołowych firm polskiej gospodarki z różnych branż a także instytucji państwowych oraz NGO’s. Wysoko ceniony trener i coach medialny. Założyciel i właściciel…
Filozof, specjalizujący się w archeologii, filozofii i antropologii kultury oraz kulturze społeczeństw pierwotnych. Członek Komisji Antropologicznej Polskiej Akademii Umiejętności, Rady naukowej Centrum Badań nad Początkami Cywilizacji Europejskiej UAM w Poznaniu, Rady Redakcyjnej pisma Rocznik Antropologii Historii, przewodniczący Zespołu Badawczego Antropologii Historii przy Komitecie Nauk Historycznych PAN. Współorganizator…
Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, swoją karierę poświęciła game studies, czyli humanistycznej refleksji nad grami. Pracuje na kierunku badanie i projektowanie gier na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz na kulturoznawstwie na Uniwersytecie Gdańskim. W wolnych chwilach czyta komiksy i uczy się japońskiego. Dla nas…
Historyk sztuki, muzealnik, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UG. Pracuje w Muzeum Narodowym w Gdańsku, obecnie w Oddziale Sztuki Dawnej jako opiekun Pracowni Rzeźby, wcześniej w Dziale Głównego Inwentaryzatora Zbiorów, gdzie pełniła funkcję administratora programu do elektronicznej ewidencji i udostępniania zbiorów. Brała udział w projektach…
Prawniczka w Fundacji Panoptykon, w której zajmuje się zagadnieniami związanymi z ochroną praw człowieka, w szczególności wolności słowa i prawa do prywatności, w kontekście rozwoju nowoczesnych technologii. W latach 2009-2018 pracowała w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka jako m.in. koordynatorka programu „Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce”….
PR manager i koordynator projektów z ponad 15-letnim doświadczeniem. Przez 7 lat był kierownikiem działu komunikacji w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Od kilku lat działa jako trener i konsultant. Współpracuje z instytucjami kultury, przemysłami kreatywnymi i IT. Z wykształcenia filozof (Uniwersytet Mikołaja Kopernika), ukończył studia podyplomowe z zakresu…
Grzegorz Jędrek – prowadzi bloga o PR i marketingu w kulturze wniedoczasie.pl, kilka lat zarządzał komunikacją Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Na swoim koncie ma m. in. współpracę z dużą agencją reklamową i prowadzenie mediów społecznościowych dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Współpracuje…
Nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze. Obecnie pracuja jako konsultant edukacji polonistycznej i kulturalno-artystycznej w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku. Podczas szkoleń wykorzystuje metody, techniki, które pozwalają wyjść poza granice i schematy w odczytywaniu tekstów kultury. Stara się pokazać, że dzieci w każdym wieku,…
Menadżerka i badaczka kultury, absolwentka porównawczych studiów cywilizacji i zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. W IKM zajmuje się projektami badawczymi prowadzonymi przez Obserwatorium Kultury oraz konsultacjami społecznymi i ewaluacją działań instytucji kultury. Jest koordynatorką badań diagnostycznych prowadzonych w ramach projektu Sieć kultury. Jako doktorantka Instytutu Kultury Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ bada ścieżki kariery młodych artystów wizualnych w Polsce….
Psycholog i ekspert komunikacji marketingowej. Słucha i rozmawia z ludźmi, którzy mają potrzebę samopoznania, rozwoju czy poprawy jakości swojego życia. Towarzyszy i wspiera w przechodzeniu przez zmiany, trudności czy wyzwania osobiste i zawodowe. Tworzy empatyczną przestrzeń, aby osoby, korzystające z pomocy, mogły znaleźć swoją własną, najlepszą…
Ekspertka zarządzania projektami z ponad 16. letnim doświadczeniem w globalnych projektach i programach w różnych sektorach i branżach. Propagatorka idei zwinności i turkusu. Specjalizuje się w tranzycjach i transformacjach, łącząc w nich podejścia tradycyjne i zwinne. Certyfikowany project manager PMP®/PRINCE2®/AgilePM®, CEO AgilePMO, partner Kozminski Executive Business…
Współzałożycielka i Członek Zarządu firmy Teal Action Learning Global Sp. z o.o. – Doświadczona menadżerka z szesnastoletnim stażem w budowaniu nowych zespołów, marek i projektów oraz ponad dwunastoletnim doświadczeniem w prowadzeniu firmy. – Certyfikowana Coach metodą Action Learnig – coachingu grupowego ukierunkowanego na działanie wg krocząco stawianych celów biznesowych w…
Prezes fundacji Ogród Filozofii. Doktorant filozofii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Pracownik dydaktyczny na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Hobbystycznie od wielu lat udziela się również na Trójmiejskiej scenie rapowej. Dla Akademii Nowych Mediów poprowadzi seminarium “Remiks kultury – co wolno a co nie”. Robert…
Specjalista ds. marketingu i PR, projektant graficzny. Specjalizuje się w tworzeniu publikacji graficznych, fotografii oraz realizacji video. Wieloletnie doświadczenie w obsłudze programów graficznych zdobywał przy współpracy z międzynarodowymi korporacjami produkcyjnymi, z którymi jest związany od początku swojej zawodowej kariery. Dla Akademii Nowych Mediów w ramach…
Fotografuje od 6 lat. Przygodę z fotografią rozpoczęła od sklepu internetowego z biżuterią – w poszukiwaniu najlepszych sposobów przedstawienia wyrobów poznała tajniki fotografii produktowej, którymi podzieli się na warsztatach. Fotografowała dla sklepów stacjonarnych i kawiarni. Obecnie zajmuje się głównie fotografią portretową, portfolio:http://www.JakMalowany.pl Dla Akademii…
Cechmistrz agencji Projekt PR Zajmuje się przede wszystkim public relations wydarzeń kulturalnych oraz szeroko rozumianą strategią komunikacji instytucji samorządowych oraz firm prywatnych. Mistrzyni media relations i budowania relacji z mediami tradycyjnymi. Zdyscyplinowany i inspirujący project manager z bogatym doświadczeniem w event marketingu. Laureatka Nagrody Miasta…
Dyplomowany Trener Biznesu i Konsultant z wieloletnim doświadczeniem. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu, kierunek Trener Biznesu. Przez kilkanaście lat związana z branżą farmaceutyczną, gdzie odpowiedzialna była m.in. za zarządzanie i szkolenie Sekcji Obsługi Reklamacji. Jako trener wewnętrzny wprowadzała standardy…
Facylitatorka Graficzna, Trenerka Myślenia Wizualnego. Tłumaczy różnego rodzaju treści za pomocą prostych słów i rysunków. Mówca TEDxKatowice („Graphic Recording – jako narzędzie do efektywnej pracy z zespołem”). Od trzech lat wykorzystuje Myślenie Wizualne w praktyce, w czasie warsztatów, konferencji, paneli dyskusyjnych, czy prac zespołów. W…
User researcher W swojej pracy łączy ludzi z technologią. Pracuje w zespołach skupiających specjalistów z różnych dyscyplin, tworzących nowe usługi i produkty. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich metod i technik pomaga zrozumieć odbiorców i razem z nimi współtworzyć rozwiązania, które realizują ich potrzeby, i których doświadczanie jest…
Projektantka usług w Logisfera Nova (LSN) Wykorzystując metodologię service design oraz design thinking realizuje procesy projektowe zarówno dla firm, instytucji publicznych, jak również organizacji pozarządowych. Była członkiem zespołu projektowego LSN realizującego projekty dla m.in. Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, Biblioteki Publicznej w Gdyni, Laboratorium…
Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (filologia polska) i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (Podyplomowe Studia Menedżerów Kultury). W Instytucie Kultury Miejskiej odpowiada za komunikację internetową. Wcześniej w agencji interaktywnej koordynowała działania związane z marketingiem internetowym i promocją. Lokalna Przewodniczka po kolekcji malarstwa monumentalnego na Zaspie oraz Stoczni Gdańskiej szlakiem kobiet. Prywatnie – zawsze uśmiechnięta miłośniczka street artu i Gdańska….
W Instytucie Kultury Miejskiej zajmuje się kontaktami z przedstawicielami mediów i komunikacją działań instytucji. Absolwentka psychologii organizacji, zarządzania i marketingu na Uniwersytecie Gdańskim. Stażystka programu Narodowego Centrum Kultury „Kurs na kulturę” (2011), który realizowała w biurze Gdańsk 2016, w dziale PR. Pracowała jako Junior Account Manager w studiu brandingowym ENGRAM, gdzie pisała też teksty…
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistka w zakresie prawa własności intelektualnej, członkini zespołu Creative Commons Polska. Pracuje w Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, organizacji tworzącej narzędzia i metodologie wspierające otwartość, zaangażowanie społeczne i aktywność kulturową. Prowadzi szkolenia z zakresu prawa autorskiego, stosowania licencji Creative…
Doświadczenie w pracy marketingowca i PR-owca zdobywała w sopockiej Ergo Hestii. Pięć lat temu postanowiła założyć własną firmę Warsztat PR, która świadczy usługi z zakresu marketingu, public relations, a w szczególności, zajmuje się mediami społecznościowymi. Interesuje ją proces powstawania trendów, o czym pisze dla magazynu…
Doktor nauk humanistycznych, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorką pięciu książek, które odsłaniają tajniki pisania tekstów internetowych, reklamowych, literackich i naukowych: Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy (Onepress, 2014), Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu (Onepress, 2010 i 2013), Kreatywna praca dyplomowa (Septem,…
W branży social media działa od 8 lat. Pracuje dla klientów z różnych dziedzin, przez lata zajmowała się marketingiem szeptanym oraz przygotowywaniem strategii marketingowych, ale jej fascynacją pozostają wyzwania, takie jak kryzysy w mediach społecznościowych. Wykształcenie socjologiczne, zdobyte w trakcie studiów w Instytucie Socjologii UW,…
Obecnie jest dyrektorem ds. komunikacji w firmie Polskie Badania Internetu. Wcześniej odpowiadała za badania i rozwój produktu oraz wybrane działania marketingowe dla jednej z marek monitoringu mediów. Ma też sześcioletnie doświadczenie w public relations – pracowała w uznanych polskich i sieciowych agencjach PR, realizując projekty…
Fanatyk komunikacji: marketingowej, wizualnej, interpersonalnej, po prostu wszelakiej. Marketer, szkoleniowiec, wykładowca, bloger. Pracuje w Smart Space, gdzie zajmuje się komunikacją marketingową i kluczowymi projektami. Prowadzi szkolenia i doradza startupom, MŚP i instytucjom kultury. Wykłada na licznych uczelniach i szkołach wyższych. Doświadczenie zdobywał pracując w agencjach…
Cyfrowa humanistka. Historyczka (doktorat na Wydziale Historii UJ poświęcony pamięci francuskiej o Polsce w XIX w.), muzealniczka (m.in. berlińskie Muzeum Kultur Europejskich i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila”), redaktorka i wydawca (m.in. WN PWN, gdzie kierowała redakcją historii), flecistka…
Historyczka sztuki, animatorka kultury. Pracuje w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki, gdzie opiekuje się kolekcją (wypożycza, udostępnia, opracowuje). Wraz z innymi pracownikami galerii rozpoczęła projekt Otwarta Zachęta, który ma na celu jak najszersze dzielnie się wiedzą i zasobami, zarówno na miejscu (m.in. warsztaty, spotkania, remont…
Interesuje się historią/pamięcią w perspektywie mediów (głównie Internetu) i kultury popularnej, teorią historii oraz inspirowanymi przez sieć nowymi zjawiskami na granicach systemu naukowego, uczestnik Programu Doktorskiego Katedry Socjologii Collegium Civitas, pracownik Fundacji Nowoczesna Polska. Współpracuje z Ośrodkiem KARTA przy projekcie archiwistyki społecznej. Napisał książkę “Wprowadzenie…
Z wykształcenia magister inżynier budownictwa. W trakcie studiów zainteresował się sztuką nowych mediów, jaką jest filmowanie/montaż/animacja, i nadal zgłębia jej tajniki, uczestnicząc w różnorodnych, ciekawych kursach i warsztatach. Punktem przełomowym w życiu młodego inżyniera było utworzenie w 2009 grupy The Montaż i porzucenie zawodu konstruktora…
Projektant, konstruktor, programista audio/video, skrzypek, kompozytor, założyciel „O” (www.o.bzzz.net) – studia specjalizującego się w tworzeniu interaktywnych instalacji multimedialnych, prowadzi warsztaty programowania interaktywnych multimediów, konstruuje instrumenty muzyczne. Współzałożyciel pierwszego w Polsce Fab Labu (Trójmiasto) – otwartej pracowni szybkiego prototypowania i cyfrowej fabrykacji, zrzeszonej w międzynarodowej sieci…
Muzeolożka, badaczka, współautorka inicjatywy innemuzeum.pl oraz doktorantka w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Pracuje w Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, gdzie zajmuje się prowadzeniem badań w zakresie wdrażania otwartości w sektorze GLAM oraz współtworzeniem projektu Otwarte zabytki. Jako ekspertka odpowiadała za opiekę merytoryczną nad ścieżką Archiwa Społeczne…
Socjolog, etnograf. Pracuje w Centrum Cyfrowym Projekt: Polska. Współtwórczyni i koordynatorka projektu Otwarte Zabytki. Zajmuje się też kwestiami związanymi z ideą otwartego rządu. Interesuje się m.in. praktycznym wykorzystaniem danych publicznych, wizualizacją danych i zastosowaniem narzędzi ICT w edukacji. W ramach Akademii Nowych Mediów wspólnie z Aleksandrą…
Historyk sztuki, właścicielka firmy Moiseum, która od 2012 roku zajmuje się tworzeniem rozwiązań związanych z nowymi technologiami i nowoczesnym podejściem do publiczności w muzeach i instytucjach kultury. Tworzy edukacyjne aplikacje mobilne popularne na całym świecie, z których największy zasięg zyskało DailyArt. Organizatorka ogólnopolskiej akcji społecznej…
Absolwent Politechniki Koszalińskiej. Inżynier zawodowo związany z branżą IT. Pracownik Politechniki Gdańskiej. Pasjonat nowych technologii. Założyciel i prowadzący bloga technologicznego DailyWeb.pl, w którym znajdziecie informacje ze świata domen, sporo o WordPressie, skryptach czy darmowych szablonach. Również ciekawostki związane ze światem ogólnie pojętej technologii. Dla nas…
Kamil Śliwowski – trener i animator edukacji medialnej, specjalizuje się w wykorzystaniu nowych technologii w edukacji, zwłaszcza w konteście prawa autorskiego oraz ochrony prywatności. Na codzień współpracuje z fundacją Katalyst Education, Koalicją Otwartej Edukacji, Fundacją Panoptykon i Creative Commons Polska. Autor gry edukacyjnej o prywatności w sieci “Trzęsienie danych”,…
Doktorant Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ w dziedzinie nauk humanistycznych, nauk o zarządzaniu, w tematyce promocji kultury i sztuki w mediach społecznościowych; autor licznych szkoleń i wystąpień związanych z wykorzystaniem mediów społecznościowych dla celów promocji instytucji kultury, NGO, jednostek administracyjnych i samorządu terytorialnego. Uczy…
Studiowała filozofię na uniwersytecie Kings College w Londynie. Pracowała dla wielu organizacji charytatywnych podejmujących różnorakie zagadnienia, takie jak ekologia lub zdrowie, gdzie koncentrowała się na zwiększeniu zaangażowania wolontariuszy w działalność tych instytucji. Od 2012 roku pracuje jako Menadżer Programowy dla organizacji Wikimedia Wielka Brytania, stowarzyszenia…
Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim, przez 6 lat pracował jako historyk-archiwista w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Aktualnie współpracuje z Biblioteką narodową przy projekcie Biblioteka Cyfrowa Polona. Interesuje się historią społeczną i antropologią historyczną w miastach polskich okresu nowożytnego. Lubi koty i grać w piłkę nożną….
Ukończyła polonistykę – komparatystykę oraz romanistkę na Uniwersytecie Jagiellońskim, edukatorka muzealna związana z Muzeum Narodowym w Krakowie, tłumaczka, od sierpnia 2013 pracuje w Zakładzie Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona. Interesuje się kulturą XIX wieku i problemem schyłkowości. Lubi mieć powody do entuzjazmu. W Akademii Nowych Mediów…
Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Adiunkt w Pracowni Edukacji Medialnej w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się szeroko rozumianą edukacją medialną i edukacją kulturalną. Asystent koordynatora w projektach badawczych “Dzieci sieci – kompetencje komunikacyjne najmłodszych” i “Dzieci sieci…
Matematyk (metody numeryczne i programowanie) z bogatym doświadczeniem w edukacji dzieci i dorosłych. Entuzjastka współpracy z Europą w obszarze edukacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii – program eTwinning. Uczestniczy w projekcie Mistrzowie Kodowania, w ramach którego rozpowszechnia nauczanie programowania od szkoły podstawowej, widząc w nim narzędzie…
Absolwentka Antropologii Kulturowej na UMK w Toruniu. Edukatorka, animatorka kultury, kuratorka projektów edukacyjnych oraz koordynatorka wielu projektów kulturalnych. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów artystycznych. W latach 2011 – 2013 Prezeska Stowarzyszenia SZTUKA CIĘ SZUKA, członkini Fundacji Fabryka UTU. W latach 2009-2011 zasilała dział edukacji…