_O nas

ikmInstytut Kultury Miejskiej, miejska instytucja kultury z Gdańska, działa na rzecz zwiększenia roli kultury w życiu miasta i aktywnego w niej uczestnictwa, zarówno poprzez pracę ekspertów skupionych wokół Obserwatorium Kultury, jaki i przez działania skierowane bezpośrednio do mieszkańców. Głównym przedmiotem naszego zainteresowania są nowe zjawiska w kulturze oraz te projekty kulturalne, które angażują mieszkańców i docierają do nowych grup odbiorców. Celem instytutu jest wzmacnianie sieci powiązań kultury z innymi obszarami życia mieszkańców. Sprawy społeczne, przestrzeń publiczna, wizerunek, jakość życia i kultura – to obszary działania Instytutu.
Projekty, które koordynują pracownicy IKM obejmują szerokie spektrum zagadnień, dotyczą m.in. sztuki w przestrzeni publicznej, aktywizacji społecznej, edukacji artystycznej dzieci i młodzieży, artystyczno-kulturalnej wymiany międzynarodowej, promocji literatury, nowych mediów, badań w kulturze i wspierania innych instytucji kulturalnych oraz NGO poprzez ofertę warsztatową, sieciujące spotkania i debaty. Ponadto prowadzimy działalność wydawniczą oraz Punkt Informacji Kulturalnej dla wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających Gdańsk, chcących zapoznać się z ofertą kulturalną Trójmiasta.

Medialab łączy kulturę, aktywizm społeczny, edukację i technologię. Tworzymy przestrzeń eksperymentu i współpracy, dzielimy się wiedzą, szukamy rozwiązań. Działamy na rzecz odpowiedzialnego wykorzystania nowych mediów i technologii dla rozwoju kultury i rozwoju społecznego.

Główne pola aktywności Medialab Gdańsk:

otwartość
otwartość w publicznych instytucjach kultury, społeczne archiwa, licencje creative commons, domena publiczna

edukacja medialna
blogi w edukacji, edukacja nieformalna, badania kompetencji komunikacyjnych
jesteśmy partnerem bloga Edukator Medialny

Zrób to sam 2.0
open source hardware, ogrodnictwo miejskie, więcej informacji na stronie projektu

Fab Lab Trójmiasto
Zainicjowany podczas warsztatów Zrób to sam 2.0 Instytutu Kultury Miejskiej obecnie działa jako niezależna, oddolna inicjatywa, której IKM jest partnerem, więcej informacji na stronie FLT

Organizatorem Medialab Gdańsk jest Instytut Kultury Miejskiej.

kontakt: slawomir.czarnecki@medialabgdansk.pl (koordynator)

Zapraszamy do obejrzenia filmu dokumentującego nasz zeszłoroczny projekt “Pracownia Medialab Gdańsk”

IKM Miasto Gdańsk

Get Adobe Flash player

_Nasi trenerzy

anm_druk

Ministerstwo Kultury
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2014 Akademia Nowych Mediów