_Anna Gabryś

Cyfrowa humanistka. Historyczka (doktorat na Wydziale Historii UJ poświęcony pamięci francuskiej o Polsce w XIX w.), muzealniczka (m.in. berlińskie Muzeum Kultur Europejskich i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Armii Krajowej im. Emila Fieldorfa „Nila”), redaktorka i wydawca (m.in. WN PWN, gdzie kierowała redakcją historii), flecistka (kiedyś występy m.in. z kabaretem Piwnica pod Baranami).
W pracy i działaniach wykorzystuje wysokie kompetencje interkulturowe, wynikające z życia i pracy w wielu krajach (Francja, Niemcy, Szwajcaria, Czechy, Kazachstan).
Zarządza projektami związanymi z wdrażaniem najnowszych technologii w instytucjach kultury (w Polsce, Francji i innych krajach). Planowała funkcjonalności oprogramowania do zarządzania kolekcjami, zaprojektowała aplikację do tworzenia ekspozycji i zarządzania nimi. Gruntownie zapoznała się z brytyjskim standardem zarządzania kolekcjami SPECTRUM oraz francuskim standardem eksportu metadanych tekstowych opisujących obiekty – Joconde. Najbardziej interesuje ją tworzenie wirtualnych muzeów, ich związek z rzeczywistym, fizycznym muzeum i wystawami (stałymi i czasowymi), dematerializacja obiektu w ramach digitalizacji i podobne zagadnienia, w wymiarach teoretycznych i praktycznych.
Naukowo zajmuje się historią Krakowa, pamięcią zbiorową i historyczną, wizualnymi sposobami prezentacji przeszłości (wystawy, wystawy wirtualne itp.).
Prowadziła zajęcia na Wydziale Historycznym UJ. Uczy o nowych technologiach w kulturze na studiach podyplomowych Rynek sztuki i antyków na Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Prowadziła szkolenia i warsztaty dla m.in. Instytutu Goethego, Centrum Promocji Informatyki, Apple Poland, MSW oraz dla licznych instytucji kultury w Polsce i zagranicą. Szkoli w językach polskim, angielskim i francuskim. Uczestniczy w konferencjach branżowych (m.in. ICOM w Szanghaju 2010), publikuje w czasopismach naukowych itp. Konsultuje projekty muzealne wykorzystujące wszelkie nowe technologie: od oprogramowania bazodanowego po upowszechnienie zbiorów w internecie.
Jest autorką książki „Salony krakowskie” (WL, Kraków 2006) poświęconej zjawisku salonów w Krakowie, życiu elit towarzyskich i intelektualnych od połowy XIX w. do 1945 r. O interesujących ją aspektach kultury – muzeach, muzyce klasycznej, książkach – pisze na blogu: www.ania13.posthaven.com. Najczęściej można ją spotkać na Twitterze: @ania13.

Dla Państwa poprowadzi warsztaty “Budowanie i zarządzanie kolekcją online”, 20-21. kwietnia. w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Zapraszamy!

IKM Miasto Gdańsk

Get Adobe Flash player

_Nasi trenerzy

anm_druk

Ministerstwo Kultury
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2014 Akademia Nowych Mediów