_Democracy and Innovative Methods in Education. Podsumowanie.

Democracy and Innovative Methods in Education. Podsumowanie.

Udział w projekcie zaproponowała nam Fundacja Artemissio z Budapesztu, która jest liderem i koordynuje pracę 4 organizacji z 4 krajów Grupy Wyszehradzkiej Węgier, Czech, Słowacji i Polski. Dołączylismy do projektu na etapie składania wniosku o grant z funduszy wyszehradzkich. Dołączyliśmy ponieważ idea projektu bardzo nam się spodobała a dodatkowo idealnie wpasowywała się w działania jakie na co dzień realizujemy w ramach Medialabu Gdańsk i wartościom jakie są nam bliskie w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Projekt dotyczy demokracji. Tego jak o niej uczyć w niebanalny, innowacyjny sposób. Temat przypomina, że o zasadach i podstawach demokracji nadal warto i należy rozmawiać. Odbiorcami projektu są w szczególności osoby młode w wieku 14-18 lat, a także osoby na co dzień pracujące z młodzieżą tj edukatorzy, nauczyciele, animatorzy kultury.

Bardzo się ucieszyliśmy kiedy dotarła do nas informacja o otrzymaniu dofinansowania i rozpoczęciu działań. Koordynacją działań z ramienia IKMu zajęły się: Ana Matuevic i Karina Rojek.

Pierwszym etapem było przygotowanie raportu na temat demokracji w każdym z krajów partnerskich. Nasz raport przygotował Wojtek Sańko – koordynator polskiego oddziału Koduj dla Polski, współpracownik Fundacji ePaństwo.

Wkrótce publikacja zbierające raporty ze wszystkich 4 krajów zostanie opublikowana.

Bazując na raporcie oraz doświadczeniach z naszych innych działań uznaliśmy, że chcielibyśmy w ramach projektu zająć się w szczególności edukacją młodych w zakresie krytycznego myślenia, kompetencji do weryfikacji i selekcji informacji a także przybliżyć im takie zjawiska jak fake news, fact checking, bańka informacyjna. Projekt zakładał na początek wymianę dobrych praktyk oraz sprawdzonych innowacyjnych metod w edukacji wśród partnerów w projekcie. Spotkaliśmy się we wrześniu w Liptowskim Mikulaszu na Słowacji. Każdy z Partnerów mógł zaproponować ekspertów z wybranych dziedzin, którzy prowadzili dla całej grupy zajęcia. Mogliśmy także zaprosić osoby, które potencjalnie mogą skorzystać ze zdobytej podczas spotkania wiedzy w pracy z młodzieżą.

Podczas 5 dni dzieliliśmy się doświadczeniami z pracy z młodzieżą i organizacji zajęć. Mogliśmy poznać swoje perspektywy, wymienić poglądy i nawiązać bezcenne znajomości.

Z naszej strony warsztaty poprowadzili: Wiktor Nowak oraz Grzegorz Stunża. Odpowiednio o Fact Checkingu i Fake News oraz o Digital Storytellingu. W naszej “polskiej drużynie” byli jeszcze: Mikołaj Rogalewicz – edukator, fact checker; Stasia Budzisz – dziennikarka, reportażyska, Karina Rojek – koordynatorka Medialabu Gdańsk.

Na kolejnym etapie projektu należało zorganizować zajęcia dla młodzieży z gdańskich szkół średnich. Postanowiliśmy kontynuować temat krytycznego odbioru mediów i był to strzał w dziesiątkę. Ograniczona siłą rzeczy ilość miejsc na zajęciach (60 osób) wyczerpała się w ciągu tygodnia! Nauczyciele chętnie zgłaszali swoje klasy. Ostatecznie  w grudniu 2019 roku zorganizowaliśmy zajęcia dla czterech 15 osobowych grup w dwóch gdańskich szkołach. Ich efektem są zaangażowani uczestnicy oraz wspaniałe memy i filmy uczestników zajęć, których zadaniem podczas zajęć było przygotować taki utwór, który dotyczyłby omawianych tematów i trafiałby do ich koleżanek i kolegów w mediach społecznościowych.

Zajęcia prowadził Wiktor Nowak.

Zobaczcie sami:

Ponieważ zainteresowanie zajęciami było duże. Postanowiłyśmy odpowiedzieć na nie i zorganizowałyśmy w ramach finału projektu w dniu 9. stycznia 2020 roku spotkanie z dziennikarzem jednej z największych polskich rozgłośni radiowych RMFFM – Jakubem Kaługą. O jego pracy w kontekście konieczności ciągłej weryfikacji informacji, o jego poglądach na zjawisko fake newsów i sposobach jak się przed nimi ustrzec porozmawia Katarzyna Michałowska – redakator naczelna studenckiej gazety Pod Prąd. Na spotkanie zaprosiliśmy uczestników zajęć wraz z nauczycielami. Wydarzenie będzie miało jednak charakter otwarty, zapraszamy więc wszystkich zainteresowanych tym tematem. Całość rozmowy będzie transmitowana na żywo a następnie udostępniona w serwisie YouTube na kanale Instytutu Kultury Miejskiej.

Zapraszamy do Instytutu Kultury Miejskiej: https://www.facebook.com/events/625572574883108/

 

 

 

 

 

IKM Miasto Gdańsk

Get Adobe Flash player

_Nasi trenerzy

anm_druk

Ministerstwo Kultury
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
2014 Akademia Nowych Mediów